Strefa wiedzy
Planowanie w logistyce i produkcji pokazane przez pryzmat doświadczeń..
Zajrzyj do wybranego bloku tematycznego w naszej "strefie wiedzy" – znajdziesz tam artykuły naszych konsultantów. W tych materiałach przybliżamy zarówno wyzwania, jak i sukcesy z obszarów związanych z planowaniem zintegrowanym, prognozowaniem, zarządzaniem zapasami oraz SOPem – a to wszystko oparte o doświadczenia, wizyty w firmach i rozmowy z klientami. Publikacje to swoiste case studies, często z dodatkami specjalnymi typu materiały do pobrania i co ważniejsze do wykorzystania w Twojej pracy.
Zapraszamy!
Bullwhip effect
Niewielka zmiana w popycie konsumentów powoduje gigantyczne zmiany w dół łańcucha dostaw. Teoretycznie wszyscy to wiedzą. Przyjrzyjmy się zatem efektowi byczego bicza na przykładzie trzech ogniw łańcucha dostaw: fabryki produkującej i sprzedającej na różne rynki, sprzedaży od pośrednika i sprzedaży z punktu sprzedaży do konsumenta. Będzie ciekawie, zapewniamy.
Dlaczego prognozujemy i czy warto dążyć do perfekcji?
Prognozowanie jest konieczne, aby sprostać oczekiwaniom klientów, ale z drugiej strony sam proces prognozowania potrafi być bardzo kosztowny. Zamiast więc ślepo dążyć do idealnej trafności, warto skupić się na zarządzaniu błędem i poprawiać prognozy tylko w pewnych określonych przypadkach.
Czy duża zmienność zawsze oznacza trudniejsze prognozowanie?
Produkty cechujące się wysokim współczynnikiem zmienności (CV > 1) na ogół sprawiają większe trudności w prognozowaniu. Czy jednak jest to reguła bez wyjątków? Zapoznaj się z casem, który pokazuje, że nawet od tej zasady istnieją odstępstwa.
Trendy w prognozowaniu
Konferencja Institute of Business Forecasting and Planning w Amsterdamie w 2024 to skarbnica wiedzy i ogrom inspiracji. Jakie są trendy w prognozowaniu, co jest najbardziej istotne w obszarze planowania popytu, czy korzystanie z danych zewnętrznych to norma - o tym, między innymi, opowiem w poniższym wpisie.
Ludzkie oblicze procesu S&OP
Kto lepiej przybliży wartość procesu S&OP niż osoba, która wdrażała go w praktyce? Andrzej Kaźmierczak z firmy MPS International zabiera nas w fascynującą podróż po niuansach S&OP, odkrywając jego kluczowe aspekty, w tym znaczenie strategii, rolę cierpliwości i konsekwencji, a także potęgę współpracy i siły argumentów. A przykład kalendarza z harmonogramem spotkań S&OP to istny majstersztyk!
Wszystko wszędzie naraz
Oscarowa produkcja, w której przenikają się światy, dynamiczna akcja wymaga dużego skupienia, aby wiedzieć, gdzie i dlaczego aktualnie jesteśmy. Gdzie główna bohaterka musi odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, CO się dzieje, DLACZEGO to się dzieje i JAK ma sobie poradzić z dynamicznie zmieniającą się sytuacją. „Wszystko wszędzie naraz” może dość precyzyjnie opisywać rzeczywistość S&OP w organizacji, która z powodzeniem obsługuje producentów żywności, przemysł gazowy, wydobywczy… na całym świecie.
Polecane artykuły:
Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?
Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?