DDP / Demand Driven Planner
Wprowadzenie do metod DDMRP (DEMAND DRIVEN MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING)
Szkolenie skupia się na wprowadzeniu pojęć ze standardu DDMRP (DDI/ASCM) i przedstawieniu metody planowania zapotrzebowania na materiały na podstawie zdefiniowanego popytu, bazując na Lean Manufacturing, Theory od Constrains, SixSigma, MRP, DRP w innowacyjny sposób wspierając przepływ informacji i materiałów/towarów.
Intensywne szkolenie przedstawia zagadnienia związane z zarządzaniem dostępnością materiałów dla produkcji i towarów dla dystrybucji, metodach wyznaczania buforów (parametryzacja zapasów), zasadach rozdzielania LT (decoupled LT), wspierania i chronienia dostępności istotnych informacji na etapie planowania materiałowego.
Pozwala również na zrozumienie podstaw metody DDMRP pozwalając na modelowanie, planowanie i zarządzanie łańcuchami dostaw umożliwiając redukcję zbędnych zapasów, minimalizację ryzyka braku dostępności materiałów i w istotny sposób wspieranie obsługi Klienta.
Dzięki szerokiemu wprowadzeniu, szkolenie pozwala zrozumieć co to znaczy być „demand driven” i czym różni się „forecast driven” od „demand driven”.
Szkolenia bardzo merytoryczne i naładowane wiedzą (w pozytywnym sensie), ale też intensywne. Mimo to, każdy z uczestników miał możliwość omówienia wszystkich swoich pytań i wątpliwości. Trenerzy wyjaśniali wszystko na przykładach, które każdy mógł odnieść do swojej branży. (więcej)
Opis szkolenia
- Obserwujesz rosnącą zmienność Twojego rynku i Twoich Klientów?
- Czy niepewność dotycząca prognoz i popytu powoduje rosnące zapasy?
- Czy ze względu na rosnącą złożoność i niejednoznaczność oczekiwań Klientów zdarza się, że brakuje Ci materiałów do produkcji / towarów w dystrybucji?
- Zastanawiasz się jak chronić przepływ informacji, by wykonać właściwe działanie
we właściwym czasie? - Chcesz wiedzieć, które materiały / towary, na kiedy i w jakiej ilość będą potrzebne
by zapewnić jak najwyższy poziom obsługi Klienta? - Jak zbudować stabilny i stosunkowo łatwy w obsłudze system planowania zapotrzebowania na materiały/towary, żeby przestać „gasić pożary” – nie płacić za przyspieszony transport, przestać tłumaczyć się z braku dostępności itp.??
- Co zrobić, gdy rosnąca liczba komunikatów wyjątków uniemożliwia nadanie priorytetów ?
- Chcesz się dowiedzieć jak Lean / ToC / SixSigma od dawna obecne w procesach produkcyjnych mogą wspierać planowanie? Poznać nowatorskie podejście
do zarządzania zaopatrzeniem, operacjami i dystrybucją? - Jesteś profesjonalistą w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, managerem produkcji lub planowania? Czy może jesteś studentem ciekawym nowej wiedzy?
Szkolenie DDP wprowadza w świat pojęć DDMRP. DEMAND DRIVEN MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING rozwija standard APICS/ASCM i pozwala na przygotowanie organizacji na rosnące wymagania Klientów.
Metoda DDMRP inkorporuje i w czytelny sposób pozwala na wykorzystanie narzędzi Lean Maufacturing, Theory of Constrains, Six Sigma, MRP (Material Requrements Planning); DRP (Distribution Requirements Planning) wspierając innowacyjne podejście do planowania.
W trakcie szkolenia DDP przedstawiamy główne definicje i założenia metody DDMRP, w usystematyzowany sposób prezentując podstawy, otoczenie i metodykę DDMRP, aby zintegrowana ochrona, pozycjonowanie i zarządzanie zapasami w istotny sposób wspierało obsługę Klienta.
Ramowe omówienie otoczenia rynkowego i wyzwań stojących przed planowaniem / operacjami pozwala skupić się na ochronie i promowaniu przepływu ( informacji i materiałów), oraz na zastanowieniu się co zrobić, by unikać sytuacji gdy mamy zbyt mało lub zbyt dużo materiałów/towarów. Mając na uwadze rosnącą zmienność, złożoność oczekiwań Klientów, presję na redukcję zapasów i malejącą tolerancję Klientów na czekanie.
Kolejnym krokiem jest wprowadzanie w świat pojęć DDMRP. Czym jest DDOM – Demand Driven Operating Model, jak uniknąć konfliktów w planowaniu napędzanym prawdziwym popytem.
To prowadzi nas do analizy jak i dlaczego rozdzielać przepływ informacji i materiałów.
- Na początek przybliżamy metody strategicznego pozycjonowania zapasów poznając kryteria pozycjonowania zapasów (Decoupled Lead Time) i analizujemy konstrukcję BOM i wpływ na zarządzanie zapasem. Szukamy metod na optymalizację wykorzystania zapasów przy jednoczesnym skracaniu MLT (Manufacturing LT)
- Poznajemy unikalne czynniki pozycjonowania zapasów w sieciach dystrybucyjnych, czym się kierować przy rozdzielaniu i pozycjonowaniu zapasu w sieci. Czym
się kierować ustalając indeks przepływu (Flow Index) - Gdzie i dlaczego pozycjonować bufor (zapas), czym jest bufor – grupowanie cech
i metody kalkulacji wielkości buforów - Jak dynamicznie mają reagować bufory – które zmiany mogą być „automatyczne”
a które wymagają angażowania planisty? Na czym polega parametryzacja buforów. Czym są wskaźniki wzorców popytu niezbędne do korekt obliczeniowych.
Poznając powyższe zasady, możemy przyjrzeć się planowaniu Demand Driven – planowaniu bazującymi na zamówieniach. Definiujemy kolejność operacji w planowaniu DDMRP, poznajemy mechanizm tworzenia zamówień, warunki działania i stosowania metody DDMRP i zarządzania priorytetami.
Pokazujemy jak takie podejście pozwala się skupić na jasno zdefiniowanym realizowaniu planów, gdzie sygnał alarmowy dla działań planisty / harmonogramowania powstaje w oparciu o statusy buforów i odpowiednie priorytety (zmiany w zapotrzebowaniu, brak w synchronizacji buforów itp.). Jednocześnie „color coding”/wizualizacja wspiera rozumienie i współpracę przy realizacji priorytetów.
Przyglądając się symulacji planowania DDMRP możemy zastosować poznane metody i obserwować zachowanie się systemu planowania.
Kolejny krok, to omówienie DDMRP i środowiska operacyjnego, gdzie poznajemy kryteria i definicję bufora strategicznego DDMRP, omawiamy zasady oceny punktu odnawiania zapasu i zapasu bezpieczeństwa wpływ DDMRP na harmonogramowanie i zarządzanie priorytetami dla produkcji w toku.
Kończąc wprowadzenie w świat pojęć DDOM omawiamy powiązanie DDMRP z Demand Driven S&OP (sterowane popytem planowanie sprzedaży i operacji), jak dostosowanie i analiza danych DDMRP wspiera działania biznesowe i chroni przed zmiennością rynku. Omawiamy potencjalne korzyści z wdrożenia DDMRP, kolejne kroki, które należy uwzględnić w zarządzaniu zmianą. Przypominamy podstawowe pojęcia, zasady i logikę DDMRP.
Cele szkolenia:
- Poznanie i zrozumienie od podstaw koncepcji DDMRP w zarządzaniu łańcuchem dostaw;
- Przeanalizowanie na przedstawionych przykładach mechanizmu działania DDMRP ;
- Wstęp do porównania klasycznego podejścia do zarządzania przepływem wyrobów
i materiałów poprzez klasyczne MRP z metodą DDMRP; - Dostarczenie narzędzia do podejmowania decyzji planistycznych;
Sesje:
- Planowanie w nowoczesnym świecie (zmiany w MRP, zmiany w otoczeniu);
- Znaczenie przepływu (Prawo przepływ ; Bullwhip effect);
- Celowe rozdzielanie procesów;
- Biznes napędzany prawdziwym popytem (MRP vs Lean; DDOM);
- Strategiczne pozycjonowanie zapasów (kryteria, Decoupled LT);
- Pozycjonowanie w sieci dystrybucyjnej (czynniki pozycjonowania; DDMPR vs MRP);
- Profilowanie i wymiarowanie buforów (grupowania i metody kalkulacji;
- Dynamiczne dostosowania buforów (automatyczne korekty, dopasowania, wskaźniki);
- Zasady planowanie napędzanego zamówieniami (kolejność operacji, mechanizm tworzenia zamówień, warunki zastosowania DDMRP, zarządzanie priorytetami);
- Skupienie na wspólnym i przejrzystym realizowaniu planów (proces zarządzania priorytetami, alarmy na podstawie statusów buforów, eskalacja alarmów i współpraca przy rozwiązywaniu problemów - wizualizacja);
- DDMRP a środowisko operacyjne przedsiębiorstwa (wymogi formalne buforów strategicznych, porównanie do safety stock; ROP ; harmonogramowanie szczegółowe; porównanie DDMRP z MRP oraz metodyką Lean Manufacturing;
- DDS&OP – planowanie sprzedaży i operacji napędzane popytem (zasady i rola planowania nadrzędnego – Demand Driven S&OP; parametryzacja modelu operacyjnego; ochrona biznesu i strategicznych obszarów i celów firmy);
- Podsumowanie programu i utrwalenie wiedzy (logika, elementy krytyczne, zasady DDMRP; przegląd potencjalnych korzyści, rekomendowane kroki w stronę DDOM
Forma szkolenia:
- 2,5 dnia (wersja online); 2 dnia (wersja stacjonarna)
- szkolenie realizowane w formie interaktywnego wykładu opartego na multimedialnej prezentacji i oryginalnych materiałach Demand Driven Institute
- w ramach szkolenia uczestnicy wykonują także ćwiczenia praktyczne obrazujące omawiane zagadnienia i proponujące konkretne koncepcje praktycznych rozwiązań problemów
- materiały: podręcznik (drukowany) polskojęzyczny - w przypadku szkoleń online wysłany przed szkoleniem na wskazany adres
- uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia z logo DDI.
MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU W PAKIECIE
Przy zakupie dwóch szkoleń: DDBrix (warsztaty praktyczne przybliżające DDMRP) i DDP (Wprowadzenie do metod DDMRP) zapytaj o rabat: biuro@mpm24.com