Opinie uczestników
Global PRO Challenge

AVON - zawody 2021

Fresh Connections było ekscytującym wyzwaniem, dzięki któremu mogłam z jednej strony poznać nowe osoby i dobrze się bawić, a z drugiej poszerzać swoją wiedzę razem z moim zespołem. To była też świetna okazja, żeby  przetestować swoje umiejętności.
Svitlana Shramova

To była świetna okazja, żeby poczuć ducha rywalizacji i pracować w zespole z bardzo utalentowanymi osobami z różnych miejsc świata. Dzięki temu wyzwaniu mogłem wyjść z indywidualnej roli pracownika  i zobaczyć, jak firma  funkcjonuje z dużo szerszej perspektywy.  Od samego początku czułem też, że nasz zespół ma duży potencjał i z naszym entuzjazmem oraz zaangażowaniem, uda nam się stworzyć wyjątkową i bardzo wydajną współpracę.
Łukasz Filipowicz

Wyzwanie było dobrą zabawą, ale również czasem intensywnej nauki i niesamowitych emocji. Bardzo polecam udział we Fresh Connections każdej osobie, która zajmuje się zarządzaniem.  Moja rada dla przyszłych graczy - udoskonalenia muszą być rozważane z perspektywy całej firmy. Warto tworzyć hipotezy i opracowywać modele do weryfikacji rozwoju.
Krzysztof Kryczka

To było niesamowite wyzwanie, w trakcie którego spędziłem dużo godzin z bardzo dobrym zespołem. W tej grze sukces można osiągnąć jedynie dzięki pracy zespołowej i skupieniu się na jednym wspólnym celu mimo, że każdy uczestnik ma swoje indywidulane KPI.  Uważam, że rywalizacja jest niesamowita dzięki świetnemu pomysłowi stworzenia zespołu z rożnych obszarów i krajów. Nie raz stawaliśmy w obliczu trudnych negocjacji, ale zawsze z przyjemnym poczuciem pracy zespołowej. 
Andrey Akimov

AVON - zawody 2020

Zespół Avon Operations Polska zdobywając tytuł Mistrza Polski w zawodach The Fresh Connection 2020, zakwalifikował się do międzynarodowego finału, który aktualnie, w związku z sytuacją epidemiologiczna, odbędzie się zdalnie – a nie jak pierwotnie planowano w Amsterdamie. Wspólnie uzyskali wynik ROI na poziomie 12,88%, dzięki czemu stali się trzecią drużyną na świecie, zaraz po Japonii i Francji. O tym jak wyglądała ich praca oraz jaki jest ich sposób na wygraną opowiadają: Grzegorz Frąckiewicz, Marta Krzymowska, Robert Kwaśniewski oraz Wojciech Cabaj.

Wyzwania w trakcie zawodów

Pracownicy, zaczynając swój projekt, musieli zmierzyć się z nie tylko z trudnymi zadaniami, które zbliżały ich do realizacji założonych celów, ale także wieloma wyzwaniami. Dla zespołu Avon największym z nich była wspólna organizacja pracy zdalnej oraz integracja drużyny. Jak podkreśla Wojciech: Na co dzień raczej nie współpracujemy ze sobą ze względu na pełnione obowiązki. Początkowo liczyliśmy na fizyczne spotkania, które pozwolą nam łatwiej wypracować wspólne rozwiązania. Jednak możliwość pracy zdalnej przyniosła również wiele nowych korzyści: Nie czekaliśmy do tradycyjnego spotkania i w zasadzie grupowy czat był bardzo dobrym miejscem do wymiany wniosków i szybkich konsultacjidodaje Robert.

Jak wspomina Marta: Tak na prawdę chyba najtrudniejsze było znalezienie wspólnego czasu, a potrzebowaliśmy kilku godzin. Jak już mieliśmy telekonferencje, to nie było problemu, żeby skupić się na celu. Z kolei Grzegorz wspomina inne utrudnienie: Podczas pracy zdalnej często rozpraszały nas włączone komunikatory na komputerze i telefonie oraz nieustannie przychodzące maile.

Droga na podium

Każdy z członków zespołu podkreśla, że gdyby nie zaangażowanie i zgranie całego zespołu, drużynie nie udałoby się uzyskać tytuły Mistrza Polski. Jak twierdzi Grzegorz: Podstawą jest zespół. Każda decyzja jest powiązana i wymaga omówienia, z czym zgadza się też Marta: Najważniejsze było to, żeby zespół był bardzo otwarty i nie krytykował pomysłów innych czy już podjętych decyzji. Pierwszym krokiem do celu jest określenie strategii - na czym się skupiamy, jaki KPI jest najważniejszy.

Kluczem do dobrych wyników jest dobre pojęcie roli każdej funkcji. Czasem nie warto podejmować zbyt wielu decyzji, których pozytywny efekt jest nieznaczny, gdyż utrudnia to zrozumienie ich skutków i tym samym wprowadza niepotrzebny chaos – podkreśla Wojciech. Dobry wynik już w pierwszej rundzie według Roberta jest bardzo ważny w walce o podium. W kolejnych należy strategię poprawiać, nie staraliśmy się zrobić rewolucji, raczej kontynuowaliśmy to, co zadziałało i wprowadzaliśmy korekty – dodaje.

Kompromisy w zespole

Drużyna Avon była zespołem dobrze zgranym i świetnie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami, tak jakby znała się od lat. Jednak jak ujawnił Robert: Część z nas spotkała się pierwszy raz właśnie przy okazji konkursu, ale jednocześnie wszyscy mają duże doświadczenie i powiedziałbym, że w bardzo naturalny sposób się dogadaliśmy, co było priorytetem. Poradzenie sobie z pogodzeniem celów indywidualnych z założeniami organizacji okazało się dla polskiej drużyny dość łatwe.

Zdaniem Grzegorza: Naszą siłą była współpraca i dochodziliśmy do 100% zgody obranego kierunku, dlatego efekty naszych decyzji przyjmowaliśmy jako efekt decyzji zespołu. Osiągnięcie kompromisu nie sprawiło problemu także Marcie, dla której najtrudniejsze okazało się: przewidzenie jak nasze zmiany wpłyną na rynek/sprzedaż i czy zagrożenia okażą się realne, czy niepotrzebnie się przed nimi będziemy chronić. Robert mówiąc o kompromisie, podkreśla natomiast: Zrozumienie zależności między funkcjami i wyczucie, że dążenie do maksymalizacji wyników indywidualnych bez uprzedniego wkomponowania się w cel główny może prowadzić do osłabienia ROI.

Korzyści osobiste

Poświęcenie wielu godzin na dokładne analizy i dyskusje pozwoliło zespołowi Avon Operations Polska wygrać Mistrzostwa Polski. Nie była to dla nich jednak jedyna korzyść. Jako główny benefit Robert określił: odwzorowanie w konkursie pewnych procesów, które w rzeczywistości są rozciągnięte w czasie oraz zaangażowanych jest więcej osób, do skali micro. To niecodzienne doświadczenie z perspektywy Grzegorza nauczyło nowego spojrzenia na biznes ze strony sprzedaży detalicznej.

Z kolei Wojciech najbardziej docenia doświadczenie współpracy: udało nam się odnaleźć dobry balans pomiędzy samodzielnością we własnej funkcji oraz otwartością na dyskusję i gotowością do zmiany decyzji. Marta, z kolei, spytana o swoje odczucia, cieszy się wygraną i podsumowuje: Dobrze zbudowane zespoły mogą osiągnąć naprawdę niesamowite rezultaty.


Zobacz też: Rozmowa z Wicemistrzami Świata Global Challenge SCM The Fresh Connection

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn