Opinie uczestników
Global Challenge TFC
DELL Products Poland
Zespół Dell Products Poland to najlepszy zespół z Polski w rozgrywkach 2018, zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Mediolanie.
Veni Vidi Vici! Po sześciu tygodniach nieustannej analizy danych cel został osiągnięty - jesteśmy Mistrzami Polski. Na początku chciałbym podziękować zespołowi, za to, że mimo codziennych obowiązków, które każdy z nas musiał wykonywać podczas trwania symulacji, udało nam się poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozgrywkę. Moim zdaniem właściwe zarządzanie czasem to połowa sukcesu. Druga połowa należy od decyzji, a te które podejmowaliśmy na przestrzeni rund LIVE, mimo wcześniejszych analiz, były dość ryzykowne. W dodatku nie zawsze byliśmy zgodni co do proponowanych rozwiązań. Na szczęście chłodna kalkulacja w połączeniu z odpowiednimi obliczeniami i odrobiną szczęścia, pomogły nam uzyskać najlepszy wynik w kraju i czwarty na świecie. Nie jesteśmy jednak w 100% usatysfakcjonowani, dlatego w Mediolanie interesuje nas tylko zwycięstwo. Teraz musimy odrobić pracę domową, by jak najlepiej przygotować się do finałów światowych. Do zobaczenia w Mediolanie!
Dominik Płóciennik, Quality Senior Specialist
Symulacja, w której mogliśmy uczestniczyć była bardzo wzbogacająca. Gra przedstawiła złożoność decyzji oraz to jak pojedyncze działy wpływają na resztę firmy oraz wynik całej drużyny. Dzięki temu mogliśmy udoskonalić nasze umiejętności pracy zespołowej, sprawną komunikacje oraz sztukę kompromisu. Uczestnictwo w TFC pokazało również, jaką wartość może przynieść szczegółowa analiza oraz opieranie wyborów na danych, które czasem bywają rozbieżne z początkowymi odczuciami czy pobieżnej ocenie. Podsumowując, niezmiernie cieszę się, że miałam okazje wzięcia udziału w grze i z wielką motywacją czekam na kolejny etap zawodów.
Nansi Bosakowska, Process Development Engineer
To było doskonałe doświadczenie: nauka połączona z zabawą, projektowanie eksperymentów, odkrywanie zasad i zależności w rundach szkoleniowych oraz jeszcze większa nauka połączona z odpowiedzialną zabawą w rundach zasadniczych. Uzgodnienie Naszego „biznes winnera”, opracowanie spójnej strategii, podporządkowanie jej lokalnych optimów, symulacje, decyzje, analiza wyników, wnioski i optymalizacja uwzględniająca zmieniające się warunki brzegowe - te działania pozwoliły nam na podejmowanie coraz lepszych decyzji i maksymalizowanie korzyści wynikających z udziału w Global Challenge SCM - The Fresh Connection 2018. Umiejętność spojrzenia na łańcuch dostaw w szerszej perspektywie end to end, cross-funkcyjna wymiana wiedzy i doświadczeń, budowanie zespołu to niektóre z tych podstawowych. Dodatkowe to tytuł mistrza Polski i możliwość udziału w światowym finale. To będzie jeszcze jedna okazja do dalszego rozwoju naszych kompetencji, nagroda nie do przecenienia. Przed nami dodatkowe emocje, a tych nie brakowało od samego początku rozgrywek!
Tomasz Wilicki, Continuous Improvement Manager
Uczestnictwo w TFC jest świetną okazją do spojrzenia na fabrykę globalnie. Możliwość gry w środowisku testowym była ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło nam skupić się na wybranych aspektach gry. Osiągnięcie najlepszego wyniku ROI w oparciu o klienta wymaga współpracy wszystkich działów. Z pewnością wiele się nauczyłem i postaram się wykorzystać zdobyte doświadczenie na dalszym etapie gry. Śmiało mogę polecić udział w zawodach.
Michał Kierus, Production Control Lead Specialist
Przygoda z TFC to przede wszystkim duże wyzwanie w formie zabawy połączonej z nauką poprzez praktykę. Zmienne środowisko oraz ogrom informacji do przeanalizowania powoduje, że każdy może się w tym zatracić. Dodatkowo smaczku dodaję rywalizacja w innymi drużynami na każdym etapie rozgrywki. Gdy już wydaje nam się, że wszystko wiemy wraz z kolejną rundą dochodzą nowe opcje, nowe możliwości i cała zabawa zaczyna się od nowa! Dodatkową komplikacją jest fakt, że runda demo pozwala na działania znacznie różniące się od tych z rundy live. Ciekawą pomocą jest dostępny na późniejszym etapie symulator, wyniki z niego uzyskane nie należą do najdokładniejszych, ale pozwalają rozwiać niektóre wątpliwości odnośnie przebiegu procesu naszej produkcji. Niestety same informacje z symulatora nie są wystarczające do podejmowania ostatecznych decyzji a i informacje dostępne w infocenter gry nie rozwiewają bardzo wielu wątpliwości. To co w realnej fabryce sprowadzałoby się do wizyty na produkcji i zgłębienia procesu, tutaj często pozostaje w sferze domysłów. Mimo wszystko polecam udział w TFC, jest to coś czego warto doświadczyć !
Paweł Gala, Production Control, Sr Specialist
Rozpoczynając zabawę z TFC, nie przypuszczaliśmy, że symulator jest aż tak rozbudowany. Dodatkowo wskazówki zawarte w Infocenter nie do końca rozwiały wszystkich naszych wątpliwości. Po bardzo dobrym wyniku w pierwszej rundzie (21 miejsce na świecie), która rozbudziła nasze apetyty, przyszedł czas na rundę drugą, którą niestety chcielibyśmy lepiej przemilczeć. Brak czasu spowodowany wdrożeniami projektów w fabryce nie pozwolił nam ani razu się spotkać nawet w trójosobowym składzie, co odbiło się na naszym wyniku finansowym. Pod koniec rozgrywki udało nam się podjąć kilka trafnych decyzji, które pozwoliły nam na znaczne zwiększenie ROI (obstawiam, że był to jeden z większych wzrostów w całej rozgrywce). Niestety strata poniesiona podczas drugiej rundy zaprzepaściła nasze szanse na dobry wynik. Dzięki TFC nauczyliśmy się przede wszystkim patrzeć na przedsiębiorstwo nie przez pryzmat poszczególnych działów, lecz traktowaliśmy naszą firmę jako jedną komórkę, w której podjęcie decyzji w jednym z działów skutkowało efektami (niekoniecznie pozytywnymi) w pozostałych departamentach. Dodatkowo symulacja pokazała, że jeśli chcemy osiągnąć sukces to musimy poświęcić mu masę czasu. Na koniec chciałbym również pogratulować zwycięskiej drużynie, która osiągnęła świetny wynik!
Dominik Płóciennik, Sr Specialist, Quality Control
Zawody The Fresh Connection bez wątpienia były bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Tygodnie spędzone na wspólnych spotkaniach, analizie danych, wyciąganiu wniosków oraz pracy zespołowej sprawiły, że każda osoba coraz mocniej angażowała się w grę. Wzajemnie nauczyliśmy się, że jedynie kompromis i synchronizacja działań jest w stanie doprowadzić nas do prawidłowego funkcjonowania naszego wirtualnego przedsiębiorstwa. Z rundy na rundę emocje rosły, a gra otwierała przed nami szereg nowych możliwości, które zawsze dawały sporo do myślenia. Osobiście uważam, że czas poświęcony grze jest bezcenny z punktu widzenia zdobytej wiedzy i doświadczenia. Każdemu z czystym sumieniem polecam udział w zawodach.
Katarzyna Komorowska, Sr Specialist, Production Control
Przygoda Dell z symulatorem The Fresh Connection trwa już kilka lat – gdy tylko jesienią 2013 roku poznaliśmy koncept zawodów opartych o symulator zdecydowaliśmy się na podjęcie wyzwania i wystawienie zespołów z Dell (każdego roku dwie reprezentacje). Jako że historia obejmuje już trzy edycje, chcielibyśmy się podzielić naszymi refleksjami zebranymi w przeciągu tych trzech minionych lat. Garść spostrzeżeń poniżej:
- Pierwsza runda live jest najtrudniejsza. Samo zrozumienie układu aplikacji do gry i znalezienie w niej potrzebnych informacji jest trudne. Spotkanie wprowadzające dla grupy z przedstawieniem założeń dotyczących symulacji, dotychczasową historią, ustaleniem możliwości czasowych zaangażowania w projekt byłoby bardzo motywujące (jak i przekazanie spostrzeżeń od poprzednich uczestników, co znacznie ułatwiłoby start). Podczas pierwszej edycji skorzystaliśmy z warsztatu treningowego prowadzonego przez MPM, który pozwolił poznać zasady rządzące logiką rozgrywek i sam symulator.
- Niezbędna jest obecność wszystkich członków zespołu na spotkaniach. Inne spojrzenie na dany temat jednej z osób może wszystko zmienić. Wtedy okazuje się, że rozmowa w grupie jest bardziej efektywna niż samotna analiza i już wiemy, w którą stronę należy pójść, jak rozwiązać dany problem, albo gdzie może znajdować się pułapka.
- Na spotkania zespołu warto przychodzić przygotowanym, już z gotowymi propozycjami – kluczowe dla efektywnej dyskusji
- W ciągu dwóch tygodni na przygotowanie rundy warto spotkać się kilka razy (na początek żeby upewnić się jak rozumiemy dane, wymienić się swoimi informacjami i zastanowić nad wspólnym celem), praca od pierwszego dnia, kiedy dostarczone są informacje wsadowe/wejściowe daje dużo czasu na przemyślenie scenariuszy i konstruktywne spotkania w zespole.
- Nie należy na początku próbować dogłębnie zrozumieć wszystkich procesów, jakie zachodzą w firmie, tylko przeczytać zgrubnie dostępne informacje, bo nie wszystkie są potrzebne od razu – choć pamiętać należy, że zależy to od temperamentu czy stylu pracy danej osoby
- Bardzo ważna jest wymiana informacji oraz działanie dla wspólnego celu, czasami wymagające poświęcenia niektórych wskaźników u jednego z uczestników. Czasem niektóre koszty warto ponieść żeby dopasować się do zmieniających się warunków
- W grze należy kierować się przede wszystkim znajdowaniem problemów, które idealnie widać w zakładce Finance i ich systematyczną eliminacją. Rewolucje są ryzykowne, a należy pamiętać, ze decyzje są podejmowane na pół roku. Przy czym należy pamiętać, że to podejście sprawdza się na początku, ale później problemy znikną i trzeba kierować się własną strategią
- Ważne jest zarzadzanie ryzykiem – szacowanie, który scenariusz jest mniej a który bardziej ryzykowny na podstawie kompletnej wiedzy zespołu.
- Koniecznie trzeba uwzględniać/kierować się informacjami z maili, nawet bardzo ściśle (ostatnia runda i informacja o relaunch w Sales)
- Kary obniżamy/likwidujemy poprzez poprawę procesów a nie obniżenie service level!
- Bardzo ważna jest odpowiednia wielkość zapasów.
Dlaczego podjęliśmy decyzję, by każdego roku zapraszać naszych pracowników do udziału w Global Challenge? Kilka powodów:
- Zdobywanie doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem, poznawanie zasad jego działania
- Przełożenie podejmowanych decyzji na wynik przedsiębiorstwa – satysfakcja – nie zapominajmy, że emocje są doskonałym motorem działania
- Budowanie zespołu – relacji – kreowanie wspólnej odpowiedzialności za osiągane cele
- Zespołowe podejmowanie decyzji, budowanie zespołu opartego na szacunku, uznaniu i zaufaniu
- Możliwość współpracy różnych działów
- Dążenie do konsensusu – siła argumentów a nie argument siły, burza mózgów, mnogość argumentów
- Zrozumienie, że ważna jest koncentracja na „całościowych” celach firmy, a nie na celach cząstkowych -
- Nauka podejścia procesowego – stricte analitycznego – podejmowanie przemyślanych decyzji na podstawie rzeczywistych danych, a nie domysłów. Podejmowanie decyzji na wszystkich szczeblach organizacji w oparciu o zebrane dane.
- Umiejętność opracowywania strategii (najlepiej długofalowej) przedsiębiorstwa i jej zrozumienie jej znaczenia dla wyniku firmy.
- Poznanie nowej nomenklatury używanej w zarządzaniu przedsiębiorstwem (głównie pojęć biznesowych oraz wskaźników i miar zorientowanych zarówno na wynik przedsiębiorstwa jak i budowanie odpowiedniej relacji z klientem).
- Zespołowe zarządzanie sytuacją kryzysową – pomimo pojawiających się niepowodzeń, cały zespól był wstanie dalej realizować zaplanowane cele.
- Odpowiednie zarządzanie czasem, odpowiednia organizacja naszej codziennej pracy z zawodami TFC.
Przed nami edycja 2017 – rozgrywki The Fresh Connection cieszą się w naszej firmie coraz większą popularnością, a opinie pracowników biorących w nich udział są dużą zachętą dla pozostałych.
Chętnych może być więcej niż miejsc dla naszej firmy, czeka nas zatem niełatwy wybór członków kolejnych reprezentacji. Udział w zawodach z uwagi na ich wartość dla naszej firmy uważamy za obowiązkowy 😊. Ale pamiętajmy, że w tym przypadku obowiązek łączy się z niezwykłą frajdą, emocjami i sporą dawką adrenaliny, co tylko sprzyja w przyswajaniu wiedzy, zmianach postaw i budowaniu naszego zespołu!
Jarosław Adamus, Manufacturing Operations Director i zespół Dell Products (Poland) Sp. z o. o.
"Zaraźliwy entuzjazm instruktorów i plastyczny sposób tłumaczenia zagadnień to zdecydowany plus całego przedsięwzięcia. Prowadzący nie przedstawiają gotowych rozwiązań, ale nakierowują grupę na różne tory myślenia, co pozwala znajdować nowe rozwiązania i wpadać na coraz to nowe pomysły.
Symulator TFC to świetna inicjatywa zbudowana w godny podziwu sposób. Pozwala spojrzeć na przedsiębiorstwo end to end, co jest niezwykle ciekawym doświadczeniem zwłaszcza dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z całym supply chain. Naciskanie guzika „submit” po dokonaniu wyborów decyzyjnych powoduje potężny dreszczyk emocji.
Idea zawodów bardzo słuszna, pozwala dużo się od siebie nauczyć w związku z tym, że przydaje się doświadczenie osób z różnych obszarów funkcjonowania firmy. Gorąco polecam.”
Aneta Motylewska, Operations Manager
"Adrenalina, nauka, praca zespołowa. Tak w skrócie można opisać warsztaty i eliminacje Fresh Connection. Multidyscyplinarny zespół szybko staje się ostrym graczem prowadzącym własną firmę. Dyskutujemy, wymieniamy się doświadczeniami, odświeżamy wiedzę.
Pierwsza tura zawodów nie oznacza odpoczynku-daliśmy się „wkręcić”. Spotykamy się, dokształcamy, omawiamy strategie, które możemy wykorzystać w następnym etapie gry, zastanawiamy się, jak zwiększyć ROI naszego wirtualnego przedsiębiorstwa.
Świetny sposób, aby pobudzić w pracownikach żądzę wiedzy i zbudować efektywny zespół. Gorąco polecam."
Jolanta Olejniczak, Materials Manager
Moje wrażenia z warsztatów są jak najbardziej pozytywne. Było to bardzo przydatne, pozwoliło nie tylko poznać zasady rządzące logiką samej rozgrywki, ale również zaznajomić się z symulatorem i jego zakamarkami. Bardzo pomocne w późniejszej symulacji!
Finałowa rozrywka okazała się zaskakująca – zwroty akcji, nieznane dotąd opcje w grze, początkowe wzloty i późniejsze upadki ROI, a następnie znów odbijanie się od dna - nie można było się znudzić.
Ogólnie oczywiście rekomenduję udział w zawodach – fajna zabawa, możliwość pełnienia zupełniej innej funkcji niż w życiu realnym (nie na co dzień zostaje się Sales Directorem...), a także okazja do integracji z pracownikami w swojej drużynie. Duży plus za branżę działania przedsiębiorstwa – bardzo miło siedziało się nad pomarańczami i sokami!
Cała moja drużyna wyraziła chęć do ponownego udziału w rozgrywkach za rok – myślę, że to najlepsza rekomendacja.
Monika Malinowska, OPEX Controller wraz z zespołem
Firma Dell przez 30 lat swojej działalności na rynku komputerowym wypracowała swoisty, oryginalny model biznesowy. Ta niepowtarzalność powoduje, że Dell jest wielką przygodą dla nas, pracowników.
Pierwsze myśli każdej z naszej czwórki odnośnie wzięcia udziału w zawodach były bardzo podobne, ‘Co ja wiem o sokach owocowych?’, a prawda była taka, że oprócz tego, że wszystkie czasem je pijemy, to wiedza o tej gałęzi przemysłu była u nas znikoma. Jesteśmy w końcu dziewczynami ‘od komputerów’!
Pierwsze warsztaty z instruktorami z firmy MPM były dla nas kalejdoskopem przeżyć. Przede wszystkim, miałyśmy w zasadzie pierwszy raz okazję pracować wspólnie w takim składzie. Chociaż nasze biurka znajdują się w jednym biurze, to nasze służbowe obowiązki nie zazębiają się na co dzień. Z wielkim zaciekawieniem, ale i lekkim niepokojem, stawiłyśmy się na otwierającym spotkaniu. I od pierwszych chwil świat Fresh Connection pochłonął nas bezpowrotnie. Wielka w tym zasługa po stronie panów Zbyszka, Bogusza i Konrada, którzy swoim entuzjazmem i autentycznym zamiłowaniem do tematu zarażają otoczenie. Już po kilku chwilach udzieliły nam się te pozytywne emocje i z wielkim zaangażowaniem podjęłyśmy grę.
Bardzo szybko przekonałyśmy się, że samo zaangażowanie i nawet najlepsze chęci to za mało, żeby w The Fresh Connection osiągnąć wynik chociaż przyzwoity. Narzędzie symulacyjne zaskoczyło nas stopniem rozbudowania, ilością opcji, również synergią między poszczególnymi obszarami naszego wirtualnego przedsiębiorstwa.
Od samego początku starałyśmy się jak najlepiej realizować wskazówki, które przekazali nam instruktorzy na wstępie gry. Przyjęłyśmy również strategię zespołowego podejmowania decyzji. Mimo, że każda z nas została przypisana do swojego działu, każdą iterację omawiałyśmy wspólnie. Warunkiem wprowadzenia poszczególnych zmian była zgoda całego zespołu. Niektóre ruchy dyskutowałyśmy długo, aż byłyśmy jednomyślne. Dogłębnie starałyśmy się przewidzieć, jakie będą konsekwencje każdej z naszych decyzji, jak wpłynie na poszczególne działy firmy.
Największym wyzwaniem dla osób ze świata komputerów było tu dobre zrozumienie takich zagadnień jak ‘shelf life’, czy ‘service level’. W naszej branży żywotność komponentów jest bardzo długa, a poziom obsługi klienta musi sięgać bezwzględnych 100%. Ponieważ Dell funkcjonuje w systemie just-in-time, długo zajęło nam również przestawienie się na myślenie o produkcji na magazyn wyrobu gotowego. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że gotowe komputery odbiera się w zasadzie spod naszych drzwi i od razu wiezie do klienta. Odpowiednia organizacja magazynu wyjściowego była więc dla nas ćwiczeniem dość abstrakcyjnym.
Podczas jednej z rund krajowych spotkała nas zabawna przygoda. Podjęłyśmy decyzję o wyeliminowaniu jednego z produktów jako nieopłacalnego. Dokonałyśmy wielu obliczeń. Byłyśmy pewne. Nagle na kilka godzin przed zamknięciem rozgrywki jednej z nas przypomniał się jeden, pozornie mało znaczący szczegół, który wywracał całą naszą logikę do góry nogami. Były nocne telefony, mobilizacja, emocje, ponowne kalkulacje, a ostatecznie – diametralna zmiana decyzji.
Czy było warto? Z największym przekonaniem mówimy, że TAK! Była to dla nas wspaniała przygoda, podczas której przekonałyśmy się, że Dell – tak niepowtarzalny – jednak jest w wielu aspektach również bardzo podobny do firmy z tak egzotycznej dla nas branży jak ‘spożywka’. Bawiłyśmy się świetnie. Te z nas, które jeszcze nie mają certyfikatu APICS CPIM, nabrały ochoty, aby go zdobyć. Miałyśmy okazję, aby lepiej poznać siebie nawzajem, zaprzyjaźnić się, podjąć wspólne służbowe inicjatywy.
Gorąco polecamy udział w zawodach The Fresh Connection,
Anna Hajnrych, Anna Szczechowicz-Durka, Aneta Motylewska, Monika Malinowska
- podobało nam się!
- dużo nowych doświadczeń
- sporo nowej wiedzy
- dobra zabawa
- to doświadczenie pokazało nam że nawet jak wszystko przeliczymy przeanalizujemy i podejmiemy działania to nie zawsze otrzymamy to, co chcieliśmy…
DELL EMC- zespół z rozgrywek 2019
Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:
- 3M
- ArjoHuntleight Polska
- Asplex
- Avon
- Bahlsen
- Beiersdorf Manufacturing Poznań
- Bell PPHU
- Borgwarner
- Celsa HO
- Danfoss Power Solutions
- Dell Products (Poland)
- Delphi Poland
- Dendro Poland Ltd.
- Drahtzug Stein
- FOB-DÉCOR
- Geberit Group
- Getinge IC Production Poland
- GKN Driveline Polska
- Imperial Tobacco Polska Manufactiring
- L’ORÉAL Warsaw Plant
- Lotos Oil
- LSC Communication - LSC
- Mars Polska
- MPS International
- Nexteer Automotive Poland
- Nidec Motors & Actuators (Poland)
- Oriflame Products Poland
- PepsiCo – Frito Lay (Pepsico Logistyka)
- PepsiCo – Pepsi Cola General Bottlers
- PKN Orlen
- Polfa Warszawa
- Politechnika Rzeszowska
- Polpharma
- RECARO Aircraft Seating Polska
- Reckitt Benckiser
- Rockwell Automation
- Rovese
- Safran Transmission Systems Poland
- Scanfil Poland
- Seaking Poland Ltd.
- Sonoco Consumer Products Poland
- SPX Flow Technology Poland
- Syncron Poland
- US Pharmacia
- Valeo Engine Cooling
- Valeo Service Eastern Europe