Opinie uczestników
MPS International - Mistrzowie Polski TFC Global Pro Challenge 2024
Co Wam dało uczestnictwo w zawodach?
Lepsze zrozumienie procesów logistycznych - od zakupu surowców, przez produkcję, po dystrybucję i zarządzanie zapasami. Efektywna współpraca w grupie.
Katarzyna Smolarek, Lider Projektu/Project Leader
Szersze spojrzenie na mechanizmy działające na każda decyzję podjętą w firmie niezależnie od działu. Świadomość jak ważne jest posiadanie informacji na temat podjętych decyzji z innych działów które mają wpływ na inne obszary. Przekazywanie informacji zwrotnych o zagrożeniach jakie mogą mieć wpływ poprzez podjęcie decyzji i próba komunikacji w celu korygowania błędów i znalezienia rozwiązania, które przyniesie korzyść dla ogółu.
Marek Głowacki, Kierownik Sekcji Zespołu Magazynów
Zrozumienie funkcjonowania zakładu produkcyjnego jako biznesu, szersze spojrzenie, nie tylko na mój dział.
Marta Burcz, Kupiec/Buyer
Ćwiczenie bardzo kładzie nacisk na cykl akcja/reakcja, co skutkuje uruchomieniem dawno nie używanych szarych komórek, by analizować każdą podjętą decyzję zarówno z punktu widzenia klientów, ale też organizacji. Natomiast z całkowicie innego punktu widzenia – jest to bardzo rozwijająca gra, w którą całkiem przyjemnie się gra. Zwłaszcza w tak doborowym towarzystwie, co jednocześnie pozwala na rozwijanie naszych zdolności jako grupa.
Wojciech Kłujszo, Starszy Kierownik ds Kluczowych Klientów / Senior Key Account Manager
Global PRO Challenge SCM – The Fresh Connection. 2023
„Osoby po Fresh Connection są bardziej aktywne i zaangażowane w projekty poza daily routine” – mówi manager Maryna Klymenko, Global Distribution Planning Manager w Oriflame.
„Udział we Fresh Connection poszerza spojrzenie na synergię wszystkich działów w Supply Chain” – mówi dwukrotna Mistrzyni Polski w zawodach Aleksandra Bugaj, Global Distribution Planner w Oriflame.
Oto co o zawodach mówią więcej:
MPS International - TFC Global Pro Challenge 2022
Role w naszym zespole zostały podzielone w niemal naturalny sposób, ponieważ każdy z nas w swojej codziennej pracy zajmuje się zagadnieniami, które były potrzebne do udziału w TFC. Wydawało nam się, że dobrze poznaliśmy grę w rundach krajowych, ale to kolejne rundy zawodów właściwych były jeszcze ciekawsze. Dodatkowe emocje wprowadzała presja czasu. Wyzwaniem dla nas były nowe, szybko rotujące produkty. Przygotowywaliśmy się na ryzyka, ale ich właściwie nie było.
Andrzej Kaźmierczak, dyrektor Działu Łańcucha Dostaw w MPS International
Okazało się, że ślad węglowy miał ogromny wpływ na ROI. To było dla nas bardzo ciekawe, ale jednocześnie nieobce, bo w naszej firmie też pracujemy nad tym, by minimalizować ślad węglowy. Sama produkcja kosmetyków i opakowań w jednej fabryce znacznie zmniejsza oddziaływanie na środowisko, chociażby ze względu na ograniczenie transportu.
Sylwia Czarnecka, kierownik Działu Budżetu i Controllingu w MPS International
Udział w zawodach pozwolił nam sprawdzić swoje umiejętności w zupełnie innej branży oraz w firmie o całkowicie innym profilu. Branża spożywcza pod wieloma względami różni się od kosmetycznej, na dodatek produkowanie własnej marki jest czymś innym niż produkcja kontraktowa, którą zajmujemy się na co dzień. Żeby zwiększyć ROI, cięliśmy koszty i pilnowaliśmy przychodu. Poza tym odpuściliśmy service level i w trakcie gry zmieniliśmy strategię handlową. Okazało się, że była to słuszna ścieżka.
Małgorzata Tołwińska, dyrektor Działu Komercyjnego w MPS International
Współpracę ułatwił nam fakt, że pracowaliśmy razem, spotykaliśmy się w biurze. To usprawniło komunikację w newralgicznych momentach. Nauczyliśmy się jeszcze lepiej ze sobą rozmawiać i przekazywać sobie kluczowe informacje. Udział w zawodach dużo nam dał, dlatego bardzo chętnie w przyszłym roku zgłosimy do udziału nowy zespół reprezentujący MPS International.
Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International
Avon Garwolin - Mistrzowie Polski TFC Global Pro Challenge 2021
Fresh Connections było ekscytującym wyzwaniem, dzięki któremu mogłam z jednej strony poznać nowe osoby i dobrze się bawić, a z drugiej poszerzać swoją wiedzę razem z moim zespołem. To była też świetna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności.
Svitlana Shramova
To była świetna okazja, żeby poczuć ducha rywalizacji i pracować w zespole z bardzo utalentowanymi osobami z różnych miejsc świata. Dzięki temu wyzwaniu mogłem wyjść z indywidualnej roli pracownika i zobaczyć, jak firma funkcjonuje z dużo szerszej perspektywy. Od samego początku czułem też, że nasz zespół ma duży potencjał i z naszym entuzjazmem oraz zaangażowaniem, uda nam się stworzyć wyjątkową i bardzo wydajną współpracę.
Łukasz Filipowicz
Wyzwanie było dobrą zabawą, ale również czasem intensywnej nauki i niesamowitych emocji. Bardzo polecam udział we Fresh Connections każdej osobie, która zajmuje się zarządzaniem. Moja rada dla przyszłych graczy - udoskonalenia muszą być rozważane z perspektywy całej firmy. Warto tworzyć hipotezy i opracowywać modele do weryfikacji rozwoju.
Krzysztof Kryczka
To było niesamowite wyzwanie, w trakcie którego spędziłem dużo godzin z bardzo dobrym zespołem. W tej grze sukces można osiągnąć jedynie dzięki pracy zespołowej i skupieniu się na jednym wspólnym celu mimo, że każdy uczestnik ma swoje indywidulane KPI. Uważam, że rywalizacja jest niesamowita dzięki świetnemu pomysłowi stworzenia zespołu z rożnych obszarów i krajów. Nie raz stawaliśmy w obliczu trudnych negocjacji, ale zawsze z przyjemnym poczuciem pracy zespołowej.
Andrey Akimov
Emocje towarzyszące zawodom – wywiad z drużyną z firmy Beiersdorf Manufacturing
Z naszego doświadczenia, jako organizatora zawodów Global PRO Challenge w Polsce, wiemy, że udział w nich jest dużym przeżyciem. W relacjach i opiniach, które otrzymujemy od zawodników, bardzo często pojawia się aspekt emocji wywoływanych przez rozgrywkę. O emocjach, zaangażowaniu w rozgrywki opowiada zeszłoroczna finalista Global PRO Challenge Kamila Stępniak Boruch, Finished Goods Supply Planner z firmy Beiersdorf. Zapraszamy do wywiadu.
Cały wywiad możesz obejrzeć tutaj
Wynik ROI 11,82% pozwolił drużynie Beiersdorf Manufacturing na zdobycie 2. miejsca w Polsce oraz 4. miejsca na świecie! spośród 63 zespołów w zawodach Global PRO Challenge 2020.
Avon Operation Polska - Mistrzowie Polski TFC Global Pro Challenge 2020
Zespół Avon Operations Polska zdobywając tytuł Mistrza Polski w tegorocznych zawodach The Fresh Connection 2020, zakwalifikował się do międzynarodowego finału, który aktualnie, w związku z sytuacją epidemiologiczną, odbył się zdalnie – a nie jak pierwotnie planowano w Amsterdamie.
Wspólnie na poziomie rozgrywek krajowych, uzyskali wynik ROI na poziomie 12,88%, dzięki czemu stali się trzecią drużyną na świecie, zaraz po Japonii i Francji a podczas światowego finału uplasowali się na drugiej pozycji uzyskując dzięki temu tytuł Wicemistrzów Świata. O tym jak wyglądałała ich praca oraz jaki jest ich sposób na wygraną opowiadają: Grzegorz Frąckiewicz, Marta Krzymowska, Robert Kwaśniewski oraz Wojciech Cabaj.
ZF Polpharma SA, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2019
Zespół w składzie: Alena Mankevich Vice-Prezes ds. sprzedaży TFC, Łukasz Derkacz Vice-Prezes ds. łańcucha dostaw TFC, Agata Polaszewska Vice-Prezes ds. zakupów TFC, Marcin Glaza Vice-Prezes ds. operacji TFC, Szymon Bączkowski obserwator
„Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do swojego mieszkania, a tam nic nie jest tam gdzie być powinno. W korytarzu stoją niepootwierane przesyłki kurierskie i tak naprawdę nie ma ich gdzie wypakować, bo kupiliśmy za dużo niepotrzebnych szpargałów. Lodówka jest pełna, jednak terminy przydatności do spożycia pozostawiają wiele do życzenia. Na kuchence stoi przygotowany obiad, którego czasy świeżości również już dawno przeminęły. Domownicy chodzą naburmuszeni, bo są głodni i denerwuje ich wszechobecny bałagan. Powyższy opis pokrótce oddaje stan naszej wirtualnej firmy w momencie, gdy powierzono nam jej restrukturyzację.”
Szymon Bączkowski
DELL Products, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2018
Zespół Dell Products Poland to najlepszy zespół z Polski w rozgrywkach 2018, zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Mediolanie.
Veni Vidi Vici! Po sześciu tygodniach nieustannej analizy danych cel został osiągnięty - jesteśmy Mistrzami Polski. Na początku chciałbym podziękować zespołowi, za to, że mimo codziennych obowiązków, które każdy z nas musiał wykonywać podczas trwania symulacji, udało nam się poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozgrywkę. Moim zdaniem właściwe zarządzanie czasem to połowa sukcesu. Druga połowa należy od decyzji, a te które podejmowaliśmy na przestrzeni rund LIVE, mimo wcześniejszych analiz, były dość ryzykowne. W dodatku nie zawsze byliśmy zgodni co do proponowanych rozwiązań. Na szczęście chłodna kalkulacja w połączeniu z odpowiednimi obliczeniami i odrobiną szczęścia, pomogły nam uzyskać najlepszy wynik w kraju i czwarty na świecie. Nie jesteśmy jednak w 100% usatysfakcjonowani, dlatego w Mediolanie interesuje nas tylko zwycięstwo. Teraz musimy odrobić pracę domową, by jak najlepiej przygotować się do finałów światowych. Do zobaczenia w Mediolanie!
Dominik Płóciennik, Quality Senior Specialist
Bell PPHU, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2017
Bell PPHU to najlepszy zespół z Polski w rozgrywkach 2017, zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Lizbonie.
Naszym pierwszym kontaktem z symulacją The Fresh Connection była interaktywna prezentacja podczas jednej z konferencji organizowanych przez MPM Productivity Management. Już wtedy podjęliśmy decyzję o starcie w zawodach. Rozpoczęliśmy jednak od rozegrania rundy demonstracyjnej, osobno przez każdego z członków zespołu. Nie konsultując ze sobą strategii podjęliśmy wspólną rywalizację, co dostarczyło nam mnóstwa emocji, jednocześnie bardzo mocno pobudzając nasze pragnienie walki w zawodach. Rundy treningowe wykorzystaliśmy do testowania różnych strategii i ustawień oraz poznawania mechanizmów działania symulatora. Po dwóch słabych rundach dopiero w ostatniej osiągnęliśmy pozytywny ROI. Z ogromną ekscytacją oczekiwaliśmy rozpoczęcia właściwych eliminacji.
SPX Flow Technology Poland, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2016
Zespół zakwalifikował się do światowego finału w Miami.
„Do zawodów podeszłam z dużą rezerwą. Tym bardziej, że na podium stanęli już wcześniej koledzy z naszej firmy.
W czasie ich zmagań gra mocno mnie zaciekawiła i rozważałam udział w kolejnej edycji. Wahałam się jednak bardzo długo i ostatecznie trochę los pomógł mi w podjęciu decyzji. Dziś, z perspektywy oceniam – jednej z lepszych decyzji.
Początek był trudny… Im bardziej wchodziłam w szczegóły, tym mniej wiedziałam. Z każdą kolejną próbą - po wspólnych rozmowach, analizach -gra stawała się bardziej czytelna. Ba, wciągająca … Pamiętam niejedną noc spędzoną na weryfikacji danych, analizach i wertowaniu pomocy naukowych, podczas gdy domownicy smacznie spali. Chwile zwątpienia też były…
Natomiast, zawsze wierzyłam w siłę zespołu, a szczególnie w dobrą energię tego, który stworzyliśmy z kolegami. Choć początkowo się z nimi nie zgadzałam. Nastąpiła szybka weryfikacja naszych potrzeb, oczekiwań, ustalenie strategii i wówczas wszyscy już wiedzieliśmy, w którym kierunku idziemy.
Bardzo pomogła nam mocna koncentracja na celu i konsekwencja w działaniu.
Dziękuję kolegom za zaproszenie do zespołu.
Przede wszystkim jednak - dziękuję za olbrzymi wkład, pozytywną energię i wolę walki.”
Agnieszka Reich-Burzyńska
PKN ORLEN, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2015
Zespół zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Amsterdamie.
Przystępując po raz drugi do rozgrywek spodziewaliśmy się podobnych wyzwań jak w poprzedniej edycji, czyli przede wszystkim koncentracja na zarządzaniu ryzykiem po stronie dostaw surowców i optymalizacja całego łańcucha w celu maksymalizacji przychodów. Prawdę mówiąc ta wizja nie wzbudzała w nas specjalnych emocji, szczególnie, że roku temu osiągnęliśmy całkiem dobry wynik i mieliśmy świadomość jak sprostać tego typu wyzwaniom. Tymczasem, o ile pierwsza runda jeszcze była dość spokojna, to to co się stało w drugiej rundzie było kompletnym zaskoczeniem. Możliwość kilkukrotnego przeskalowania działalności firmy w wyniku dostępu do dodatkowych dużych rynków i konieczność zdefiniowania sposobu ich zaopatrywania okazały się niesamowitym wyzwaniem, a poziom zaangażowania i emocji jaki przy tym wyzwoliliśmy były jeszcze większe niż w poprzedniej edycji.
SPX Flow Technology, The Fresh Connection World Champion 2014
SPX Flow Technology to najlepszy zespół z Polski w rozgrywkach 2014, zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Dubaju.
Zespół SPX Flow Technology Poland w składzie: Dariusz Maciejewski, Dariusz Młodzikowski, Piotr Gugała, Sławomir Stańczak zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych rozgrywkach TFC 2014 z wynikiem ROI 43,3% uzyskując tytuł
„The Fresh Connection World Champion”!
Kiedy pierwszy raz zasiadaliśmy do symulatora The Fresh Connection w wersji Demo aby go poznać i przygotować się do eliminacji, byliśmy pod olbrzymim wrażeniem kompleksowości tego narzędzia, ilości zależności oraz ich siły wpływu na wyniki finansowe „naszej” firmy. Wrażenie zostało tylko spotęgowane podczas rozgrywek krajowych.
Krok po kroku, budowaliśmy różne scenariusze jakie mogłyby wystąpić, gdy poszczególne parametry ustawimy w najbardziej pożądany sposób przez każdego z V-ce Dyrektorów. Z dnia na dzień otrzymaliśmy przecież, co prawda wirtualny ale zawsze, awans do rangi członków Zarządu. Każdy z nas chciał wypaść oczywiście najlepiej. Niestety każdy z proponowanych scenariuszy okazywał się kompletną klęską, po jego dogłębnym zanalizowaniu. Pierwsza nauka jaka płynie z dowolnej, choćby jednej rundy TFC jest taka, że cel firmy można osiągnąć tylko jako zespół – nigdy natomiast nie uda się daleko zajść jeśli tylko jedna funkcja w firmie będzie przodować. Na dowód tej tezy można przytoczyć indywidualne rankingi z rozgrywek on-line, kwalifikujących do finału. Otóż nie znaleźliśmy w pierwszej piątce rankingów indywidualnych (np. wśród VP Sales czy Purchasing) członków zespołów, które zajęły najwyższe noty globalnie. Już podczas eliminacji dotarło do nas, że największą przeszkodą w osiągnięciu celu TFC jakim jest najwyższy poziom ROI, są silosy organizacyjne.
Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:
- 3M
- ArjoHuntleight Polska
- Asplex
- Avon
- Bahlsen
- Beiersdorf Manufacturing Poznań
- Bell PPHU
- Borgwarner
- Celsa HO
- Danfoss Power Solutions
- Dell Products (Poland)
- Delphi Poland
- Dendro Poland Ltd.
- Drahtzug Stein
- FOB-DÉCOR
- Geberit Group
- Getinge IC Production Poland
- GKN Driveline Polska
- Imperial Tobacco Polska Manufactiring
- L’ORÉAL Warsaw Plant
- Lotos Oil
- LSC Communication - LSC
- Mars Polska
- MPS International
- Nexteer Automotive Poland
- Nidec Motors & Actuators (Poland)
- Oriflame Products Poland
- PepsiCo – Frito Lay (Pepsico Logistyka)
- PepsiCo – Pepsi Cola General Bottlers
- PKN Orlen
- Polfa Warszawa
- Politechnika Rzeszowska
- Polpharma
- RECARO Aircraft Seating Polska
- Reckitt Benckiser
- Rockwell Automation
- Rovese
- Safran Transmission Systems Poland
- Scanfil Poland
- Seaking Poland Ltd.
- Sonoco Consumer Products Poland
- SPX Flow Technology Poland
- Syncron Poland
- US Pharmacia
- Valeo Engine Cooling
- Valeo Service Eastern Europe